واگذاری خانه تاریخی اوشیدری به شرکت رضوان کیش

با حضور دکتر مهرابی مدیر اجرایی دفتر هلدینگ آفرینش در کرمان، محسن نوه‌آقایی نماینده صندوق احیاء کشور، حمیدرضا عرب‌پور مدیرعامل شرکت رضوان‌کیش، شفیعی‌پور مدیرعامل شرکت فرش نفیس آفرینش و تعداد دیگری از مدیران، خانه تاریخی اوشیدری کرمان به شرکت رضوان‌کیش واگذار شد. خانه اوشیدری کرمان، دارای 3 هزار و 660 مترمربع مساحت و هزار و 900 مترمربع زیربناست و قرار است بعد از مرمت به یک مرکز گردشگری و توریستی در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری در استان کرمان تبدیل شود.

مدیر اجرایی دفتر هلدینگ آفرینش در کرمان در مراسم تحویل این عمارت به رضوان کیش گفت: تاکنون خانه اوشیدری در اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان بود که امروز برای مرمت و استفاده بهینه به شرکت رضوان ‌کیش واگذار شد.  دکتر مهرابی در ادامه گفت: برای این طرح، کار کارشناسی و مطالعات زیادی در کرمان و تهران انجام شده تا بتوانیم خدمتگزار  مردم استان کرمان باشیم.  وی، درباره آینده خانه اوشیدری تصریح‌ کرد: پیشنهاداتی برای بهره‌برداری بهینه از این طرح وجود دارد البته هنوز نتیجه قطعی در این زمینه گرفته نشده و در انتظار نظرات کارشناسی و تائیدیه مدیران هلدینگ هستیم تا بهترین تصمیم برای آن گرفته شود.

مدیرعامل شرکت رضوان‌کیش نیز در خصوص مرمت و بازسازی این مکان تاریخی در کرمان اظهار کردند: خانه اوشیدری یکی از بناهای تاریخی زمان قاجاریه است که متاسفانه مغفول مانده بود و این شرکت در آینده برنامه‌های زیادی برای مرمت و بازسازی این بنای تاریخی و استفاده فرهنگی و گردشگری از این عمارت دارد.

عرب‌پور، افزود: مرمت این بنا در دستور کار شرکت رضوان کیش قرار دارد و تلاش خواهیم کرد تا دو سال آینده مرمت آن به اتمام رسیده و پس از آن این عمارت به یک مرکز صنایع‌دستی و گردشگری نمونه در کشور تبدیل شود.

مدیرعامل شرکت فرش نفیس آفرینش هم از راه‌اندازی شهرک فرش در خانه اوشیدری کرمان خبر داد و اظهار داشت: مقرر است خانه اوشیدری بعد از مرمت و بازسازی به یک محل گردشگری و توریستی در حوزه فرش و صنایع‌دستی تبدیل شود.

مهندس شفیعی‌پور در ادامه اظهار داشت: در این شهرک، چرخه کامل تولید فرش از ریسندگی نخ تا بافندگی و تولید فرش به نمایش گذاشته خواهد شد که این کار در نوع خود بسیار نو و خلاقانه است و می‌تواند علاقمندان به حوزه صنایع‌دستی و فرش را جذب کند.
خانم سید جعفری مسئول دفتر فنی کرمان نیز ساخت بوتیک هتل را یکی از گزینه‌های مناسب برای این عمارت عنوان کرده و اظهار داشتند: با توجه به نزدیکی این مجموعه به مرکز شهر و بیمارستان خصوصی ارجمند، افتتاح بوتیک هتل بهترین گزینه برای خانه اوشیدری است.

گفتنی است: طبق شواهد بدست آمده ساخت خانه اوشیدری کرمان، متعلق به اواخر دوره قاجار است و براي تامين مـواد اوليه كارخانه خورشيد (كتاب‌خانه ملي فعلي) مورد استفاده قرار مي‌گرفته است.  اين عمارت تا قبل از اينكه مالكيت آن تحت تملك ميراث فرهنگي باشد متعلق بـه خانواده اوشيدري بوده كه يكي از قديمي‌ترين و متمول‌ترين خانواده‌هاي زرتشـتي كرمـان است كه علاوه بر اين عمارت مالكيت چندين خانه و عمارت با ارزش كرمان را نيز عهده‌دار بوده‌اند.  پلان كلي بنا به صورت مستطيل و درونگرا است و داراي سردري شكيل بوده كه متاسفانه در حال حاضر اثري از آن باقی نمانده است.  اين بنا بعد از سردر ورودي، ايواني عظيم و شكيل دارد كه بعد از عبور از آن به محوطه حياط عمارت مي‌رسيم كه دور تا دور آن حجره‌هايي وجود دارد.  روبروي ايوان طاق‌نماهايي وجود دارد كه منتهي به راهرويي مي‌شوند كه در پشت آنها اتاق‌هايي تعبيه شده است.